FAQ otázky a odpovědi - Marcel odpovídá

Na vaše nejčastější dotazy odpovídá Marcel,váš trenér taiji, čchi kung a tréninku pro bolavá záda


  • Co si mám vzít s sebou na cvičení tai-chi nebo čchi kung?

MARCEL ODPOVÍDÁ: nepotřebujete žádné speciální oblečení ani drahé pomůcky. Postačí volné a pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte příjemně (třeba tepláky a triko,kalhoty a halenka,atd..) a obuv s měkkou světlou podrážkou vhodnou do sálu. Na cvičení doporučuji i něco k pití na doplnění tekutin. Ve zdravotně pohybovém centru Tenze Ostrava v žádném případě netrvám na povinné uniformě (kimonu) na taiji a čchi kung jako v jiných klubech.  


  • Musím splnit nějaké fyzické předpoklady pro cvičení tai chi nebo qi gong?

MARCEL ODPOVÍDÁ: v žádném případě. Nekladu na cvičence žádné fyzické nebo jiné nároky a nepředpokládám žádné dřívější zkušenosti se cvičením. Nejdůležitější je pravděpodobně vůle cvičit a něco se naučit. Lekce taiči nebo čchi kung v Ostravě vedu pro lidi v každém věku s různými pohybovými dispozicemi. U mě platí, že každý klient cvičí podle svých možností, schopností a předpokladů. 

Tai-chi i čchi-kung v Ostravě je možné začít cvičit v každém věku a doporučuji je i lidem, kteří jinak nesportují. Co je velkou výhodou v centru Tenze, že jako trenéra mě baví pomáhat cvičením klientům se zdravotními problémy,baví mě tento obor. Navíc se pravidelně během roku školím v jak v čínských cvičeních,tak v oblasti pohybového ústrojí u odborníků. 


  • Trénujete tai chi nebo taiji či taiči v Ostravě? 

MARCEL ODPOVÍDÁ: Všechny názvy jako je taichi či tai-chi, taiji či tai-ji, taiči, tajči, tchaj-ťi, tajczy, tajchi či tajchy, taijiquan, taichichuan, taj czy cjuaň, tai či čuan, taj či čuan, tchaj-ti-čchuan jsou jen jiné názvy a způsoby označení a hovoří o stejném cvičení (mluví o "taijiquan"). Jestli budete cvičit tajči v Havířově, nebo taiči v Ostravě či tai chi ve Frýdku Místku, vždy budete cvičit taijiquan.


  • Mám zdravotní problém,ale chci s vámi cvičit taiji nebo čchi kung. Je to problém?

MARCEL ODPOVÍDÁ: organizuji kurzy a vyučuji cvičení, které se převážně cvičí pro posílení zdraví a celkovou harmonii. Velmi často se tak setkávám s tím, že člověka většinou ke mně na cvičení přivedou právě zdravotní potíže. Pravidelné cvičení taiji nebo qi gong představuje účinné zdravotní a relaxační cvičení, které pomáhá proti řadě nemocí. 

 Pokud máte vážné zdravotní potíže, určitě se poraďte s Vaším lékařem. Je docela možné, že Vám cvičení tai-chi či qi-gong dokonce doporučí. Často se mi stává, že lékaři a fyzioterapeuti v Ostravě pacientům doporučují přímo cvičení se mnou v centru Tenze. Vím to přímo od svých cvičenců.Doporučují cvičení se mnou pro prevenci a udržení zdraví i jako případné pokračování v rehabilitaci nastavené fyzioterapeutem. 

Já sám mám jako instruktor navíc zkušenosti s vedením kurzů pro osoby zdravotně znevýhodněné a dovedu výuku přizpůsobit dle potřeb zájemce. Osobně mám zkušenosti s výukou pacientů s epilepsií SME z Kliniky dětské neurologie Fakultní nemocnice Ostrava nebo pro klienty s duševním onemocněním v ústavu Mens Sana. 

Pokud si nejste jisti svým zdravotním stavem, doporučuji se poradit s Vašim ošetřujícím lékařem ohledně možného cvičení.


  • Je mi více než 50 let. Má cenu začít cvičit taijiquan nebo qi gong? Nejsem moc strarý(á)?  

MARCEL ODPOVÍDÁ: padesátka není žádný věk... Lze vůbec definovat stáří? Z mého pohledu má cenu začít pohybové cvičení ať je nám 30 nebo 60. Navíc cvičení se mnou je cvičení zdravé. Za mne jednoznačně doporučuji začít se hýbat a cvičit. No a pokud to bude taiji nebo čchi kung či zdravotní cvičení v Ostravě se mnou, bude to skvělé.