Poznej příběh o hněvu

24.06.2018

Hněv je specifickou emocí,která je doprovázená aktivací nervového systému. Stimul pro vznik hněvu může být pocit tělesného nebo psychického omezování. Příčinou vyvolání hněvu jsou osobní urážky nebo třeba to,když musíte udělat něco proti své vůli. 

A tady se dostávám k jednomu výstižnému příběhu.Jestli je pravdivý či ne ponechávám na samotném čtenáři.

Ani nejrychlejší kůň nedostihne slovo vyřčené v hněvu

Žil jednou jeden malý chlapec,který měl velmi zlou povahu.Otec mu dal pytlík hřebíků a řekl mu,že vždy ,když se rozhněvá,ať zatluče jeden hřebík do plotu vzadu za domem.


Zatloukání hřebíků

První den chlapec zatloukl do plotu 37 hřebíků. Za několik týdnů se naučil kontrolovat svůj hněv a počet zatlučených hřebíků se postupně snižoval.Zjistil,že je jednodušší ovládat zlost,než zatloukat hřebíky do plotu. Nakonec přišel den,kdy se chlapec ani jednou nerozhněval.


Vytahování hřebíků

Řekl to otci a ten mu navrhl,aby teď vytáhl vždy 1 hřebík,když se za celý den ani jednou nerozhněvá.

Dny míjely a časem mohl chlapec říct otci,že v plotě nezůstal ani jeden hřebík. 

Tehdy vzal otec chlapce za ruku a zavedl jej k plotu.

Tam mu otec řekl:

,,Udělal jsi dobře,chlapče,ale podívej se na díry v plotě. Ten plot už nikdy nebude takový,jako byl.

Když řekneš něco v hněvu,tak to zanechá právě takové jizvy. Jako když zabodneš do člověka nůž a vytáhneš jej. Nezáleží na tom, kolikrát řekneš lituji,rána stále zůstane. Rána způsobená slovem bolí stejně,jako fyzický úder. Chovej se proto v životě tak , abys kolem sebe nerozdával takové rány,,

Konec příběhu...


A teď vás možná napadne

 No jo,ale jak mám vyvolaný hněv ovládnout? Jak neublížit a zvládat hněv? Využijte metodu zvanou přestávka.


Přestávka aneb včas zavřít pusu a nenadávat

Hněv působí především na náš krevní oběh.Ten tak působí na náš tlak a přichází diastolická hypertenze (známý pod názvem "vysoký tlak").To může vést nejen k srdečnímu selhání, ale i k cévní mozkové příhodě či dalším obtížím.

Lidé se ve stavu hněvu těžko kontrolují a koncentrují.Varovné signály hněvu jsou zrychlené dýchání a tep,tenze čili napětí v těle nebo hlas je hlasitý.

Přestávkovou metodu využijte ve chvíli,kdy se schyluje k tomu,že chcete vyjádřit svůj hněv.

Jak? Tím,že jej odložíme. Uděláme si menší přestávku,která však není kratší ani delší než 1 hodinu.Nejde však o to,abychom hněv dusili a potlačovali v sobě.

Přestávka patří mezi nejjednodušší a osvědčené způsoby zvládání hněvu.Zaměříme se v ní na relaxaci pomocí zklidnění dechu, kterou použijeme při prvních signálech zlosti popsaných výše. 

Budeme zhluboka dýchat a soustředit svoji mysl jen a jen na dech.Zaměříme se tak na nádech a výdech,zklidníme se a dech zpomalíme.

A co praví jedno čínské přísloví? 

" jste-li trpěliví v okamžiku hněvu,vyhnete se stovce dní soužení "


A doporučení? Zkuste vyměnit sezení u počítače nebo dívání se z gauče na televizi za zdravý pohyb.Nebo se doma tzv. vypněte a mějte pohodu. Udělejte si chvilku jen pro sebe.Dejte si šálek dobrého čaje,pusťte si relaxační hudbu a vědomě si vše vychutnejte. Zbavíte se stresu,odbouráte hněv.


Odhal můj tip na zklidnění

Kde v Ostravě si v dnešní uspěchané době vychutnat klid a dobít si energii do dalších dnů?

Pomůže vám cvičení s Marcelem. Pomohu vám se zklidnit,společně se dopřejeme zdravý pomalý pohyb,kterým ovlivníme nejen své tělo,ale i psychiku.Cvičením taiči  nebo chikung navodíme celkovou rovnováhu i zpomalíme a prohloubíme dýchání. 

Podle tradiční čínské medicíny souvisí hněv či vztek s játry.Pokud je funkce jater narušena,nejsou v rovnováze,může to mít vliv na naše vzteklejší chování.Jsou-li játra v dobré kondici,jsou v harmonii,tak i my se budeme cítit lépe,nebudeme tolik podráždění,jsme takříkajíc v pohodě. 

klasická medicína je vynikající na akutní stavy,ale větší problém nastává u chronických potíží a s těmi si poradí jen zřídka.Na ty v celku dobře funguje tradiční čínská medicína (tčm),kdy čchi-kung je její součástí a již mnoha lidem s chronickými problémy tčm výrazně pomohla zlepšit kvalitu života. 

Efektem je sladění, harmonizace celé naší bytosti.Teprve z tohoto plyne skutečný prospěch.


trenér Marcel

zdravotním cvičením posedlý instruktor,pohybový závislák,který rád pomáhá zdravým pohybem druhým lidem se zdravotními problémy jako jsou bolavá záda ze sedavého zaměstnání,stresem... www.TENZE.cz