Tai chi Ostrava aneb cvičení tai-chi v Ostravě s trenérem Marcelem

20.10.2018

Na tai chi v Ostravě k trenérovi Marcelovi může přijít kdokoliv,ať je to člověk s nadváhou, tak s podváhou,klient,který naposled cvičil v tělocviku na škole nebo klient se zdravotním omezením. Začíná s každým od nuly, od základů.  

Marceli, kdo chodí k tobě cvičit tai chi? Zaměřuješ se při vedení svých tréninků na určitou skupinu klientů nebo jsou určeny všem? 

Mé zacílení je na člověka, který chce zlepšit své zdraví,zbavit se bolesti zad, stresu, načerpat energii,rozhýbat zatuhlé klouby a vlastně celé tělo či si zacvičit jen tak pro radost z pohybu,občerstvit upracované tělo,osvěžit unavenou hlavu a získat lepší náladu.

Cvičení tai chi se mnou také vítají ti,které nebaví poskakovat na zumbě či potit se ve fitku. Jsou to klienti,kteří nechtějí ze sebe vydávat energii,fyzický trénink je nepřitahuje a mají radši klidné a pomalé cvičení taiji.

Na druhé straně na trénink se mnou chodí i ti co posilují včetně fitness trenérů nebo vzpěračů,kteří se potřebují uvolnit,zklidnit se. A také ti co se věnují cvičením jako je jóga,pilates a různým jiným fit tréninkům. Ta škála je opravdu široká.

Když to shrnu, na lekce se mnou chodí cvičit všichni:

 • naprostí začátečníci
 • sportovci, jogíni, fitness trenéři
 • klienty mající zdravotní problémy a omezení
 • Lidé s nadváhou i ti co nemají pohybově nadání
 • zájemci,kteří mají problém s motorikou, pamětí...


A jaké profese chodí k tobě cvičit nejčastěji? Předpokládám,že asi lidé z kanceláří mající bolesti zad,že?

Ano,bolest zad a bolest krční páteře jsou častou příčinou,proč klienti vyhledávají cvičení se mnou. Častější příčinou je však stres,který často souvisí i s bolestí zad.

Cvičí se mnou různorodé profese,tedy ty kancelářské od tzv. ajťáků,účetních až po referenty či vedoucí soukromých firem a ostravských úřadů. Dále lidé z dělnického provozu a terénu, ale i z oblasti zdravotnictví jako jsou sanitářky,fyzioterapeuti, zdravotní sestry či lékaři.Prostě široké spektrum ze všech oborů.

A ta nejčastější profese? Jednoznačně na cvičení se mnou jsou to učitelky a profesoři, od mateřských škol až po vysoké školy. 

Každá profese je svým způsobem jedinečná,ale učitelská profese je velmi specifická. Proč? Především tím,že klade na tuto profesi stále větší nároky. Souvisí to určitě i se stresem,kterému jsou pravidelně vystavováni.

Ve srovnání s jinými kluby má tvé tai-chi centrum poměrně méně studentů na jednotlivých lekcích. Jakou to má výhodu?

V mládí jsem si vyzkoušel trénink v bojových uměních,kdy nás na lekci v tělocvičně bylo 50 či 60 na jednoho trenéra.I dnes v klubech taiji cvičí větší počet cvičenců v neosobních prostorech školní tělocvičny.

Zjistil jsem,že toto není moje cesta,učit masově třeba 30 či 40 lidí na lekci a aby cvičenci přišli do styku se svým trenérem jen v šatně,protože pak jej vidí jen z dálky třeba někde na pódiu.

Šel jsem jinou cestou a mé lekce jsou tak přístupny jen omezenému počtu klientů. Cvičíme v menší skupince a vyhovuje to nejen mě,ale především všem mým studentům, ať je to zminované tai-chi,tak čchi-kung nebo cvičení na bolavá záda. 

Mohu tak mít opravdu osobní až rodinný vztah ke všem, kdo se mnou trénuje. Taková lekce s miniskupinkou vás lépe připraví na tai chi s okamžitou zpětnou vazbou.


Co cvičení tchaj-ťi přináší tobě a studentům centra Tenze?

Asi většinu hned napadne zdraví a samozřejmě je to tak.Když budu mluvit nejen za sebe,ale i ostatní klienty tai chi centra Tenze Ostrava,tak je to zklidnění a uvolnění. Přináší nám lepší náladu, aktivně si odpočineme, máme mnohem více energie i elánu, srovnáme si psychiku.A bolesti zad nebo zatuhlé klouby jsou minulostí.

Je to cvičení,které si na společných lekcích užíváme.

tai chi Ostrava | Lektor Marcel
tai chi Ostrava | Lektor Marcel

Teď důležitá otázka.Určitě máš nějaký tip,jak si najít dobrého trenéra,jaký by měl být a jak postupovat při výběru. Co ty na to?

Trenér je v tai chi klíčovou postavou,na kvalitě jejíž činnosti do značné míry závisí rozvoj cvičenců.

Smyslem trenérova jednání je přínos jeho klientům a při každém rozhodování by měl v první řadě myslet na jejich dobro. Každý trenér tak do této práce vkládá i kus ze své osobnosti. Díky tomu je jeho trénování osobité a dělá to tzv. svým stylem.  

Můj tip je zkušební lekce

Tak určitě bych využil lekci na zkoušku,kde se seznámím se cvičením a samotným trenérem.Pokud klub tai chi úvodní lekci neposkytuje,tak by to bylo pro mě první varování. 

Přeci,když jsem předtím taiji necvičil,jak mám vědět,jestli je to pro mě to pravé? S trenérem se budu vídat delší dobu a to čtvrt až půl roku což je standardní délka kurzů v klubech. Tak jak mám vědět,jestli si s trenérem sedneme? Nebude arogantní? Umí naučit?

Úspěch trenéra závisí na mnoha faktorech.A jeden z nejdůležitějších je jeho přístup k trénování a také osobnost trenéra což je skupina vlastností, hodnot nebo třeba chování. 

Trenér tak může být:

 1.  autoritářský vyžadující poslušnost a okamžité precizní provedení zadaného cviku,formy či zacvičení sestavy. Může mít suverénní vystupování. Nenavazuje s klienty přátelské vztahy a dokonce i používá vyhrožování. Klienti slabší povahy,citlivější tak takové jednání trenéra samozřejmě špatně snášejí.
 2. intenzivní je blízko autoritářskému chování trenéra. Takový lektor tai chi je stále nespokojen s výsledky svých svěřenců a klade na ně nereálné nároky. Nevytváří tak na cvičení příznivou atmosféru.
 3. přátelský což je protiklad autoritářského trenéra.Na tréninku se snaží vytvořit příjemnou a uvolněnou atmosféru.Je oblíbený mezi klienty taiji školy,klubu či oddílu.

Díky zkušební lekci tak můžeme poměrně brzy zjistit, jakou charakteristiku má trenér i to,zdali mě cvičení zaujme. 

Trenér má být ochoten odpovědět na vaše dotazy ohledně jeho zkušeností (například kde a u koho se tai chi učil). Pokud se odpovědím vyhýbá,opět bliká varovný signál a doporučuji se poohlédnout jinde. 


trenér tai chi Ostrava
trenér tai chi Ostrava

A jaká je tvá role trenéra,Marceli?

No myslím,že docela široká :-)  Co všechno jsem nebo mohu být?

 • rádce - radím klientům,na čem by měli zapracovat při cvičení tai chi
 • předváděč - předvádím svěřencům tai chi formy a jiné prvky,které se učí
 • přítel - během cvičení dochází ke sblížení a stáváme se tak přáteli
 • instruktor - řídím jednotlivé činnosti,učím dovednosti potřebné pro tai chi
 • mentor - jsem zodpovědný za klientovo bezpečí a zdraví při cvičení,tak          sleduji, jestli je vše v pořádku
 • motivátor - udržuji vaši motivaci při cvičení
 • organizátor - plánuji a připravuji pro vás semináře
 • podporovatel - jsem vaše psychická podpora při cvičení nejen když to jde,ale hlavně když nemáme svůj den,nejde nám cvičení tak jak chceme
 • pramen (nikoliv studna) znalostí - jako trenér tai chi jsem připraven zodpovědět vaše dotazy. Nemlžím,pokud neznám odpověď a snažím se jí získat pro studenty co nejdříve přes své učitele.

Jsem trenér,který se zaměřuje na své studenty.Co to v praxi znamená? Kladu důraz na jejich zdraví,prožitek radosti,spokojenost i pohybový rozvoj a respektuji názory cvičenců. 


A poslední otázka. Máš i lekce tai chi pro začátečníky v Ostravě? Co čeká nově přihlášené zájemce?

Trenér Ostrava
Trenér Ostrava

V prvé řadě se úplní začátečníci nemusí u mě jako trenéra opravdu ničeho obávat. Každý nový zájemce má možnost si u mě vyzkoušet úvodní lekci.

Nikdo nemusí čekat na tzv. nábory.To je výhoda otevřených kurzů.Do všech lekcí se mnou se mohou zájemci přihlásit kdykoliv během roku,pokud je na daném kurzu volné místo.

Není to o tom,že celá skupina na lekci cvičí stejně.U mě si každý cvičí svým tempem podle potřeby a proto může nový zájemce do kurzu přistoupit kdykoliv v jeho průběhu.

Průběh lekce  

Přivítáme se,rozcvičíme se,následují metodická cvičení a v druhé půlce lekce pak trénujeme formy a sestavy,vysvětlujeme si techniku a opravujeme pohyby ve formě.V průběhu lekce je samozřejmostí,že se mě ptáte a já vám velmi rád odpovídám. Na konci relaxujeme a společné cvičení ukončíme pozdravem. 

Proč na kurz tai chi se mnou

Na rozdíl od jiných klubů v Ostravě je u mě samozřejmostí,že odečtu z původního kurzovného proběhlé lekce a cena je tak snížená. Navíc všichni mají možnost si zdarma nahradit zameškané lekce (když jste nemocní,přesčasy v práci a podobně). A to také není zvykem u škol tai chi v Ostravě. 

Výhody cvičení tai chi se mnou:

 1. kdykoliv během roku se zájemce může přihlásit do kurzu
 2. lekce na zkoušku, můžete absolvovat zkušební lekci  
 3. uhradíte snížené kurzovné,pokud nastoupíte do kurzu později
 4. umožňuji náhrady lekcí a to zdarma
 5. žádné střídání trenérů tai chi a čchi kung, učím vás jen já 
 6. účast na seminářích s čínskou mistryní v Ostravě,které pořádám

Do dnešních dnů se neustále vzdělávám,takže se školím,účastním se odborných kurzů a seminářů i osobní výuky. Při svém vzdělávání se zaměřuji nejen na tai chi a čchi kung,ale i na pohybový systém,abych vám lépe mohl pomoct při bolestech zad. Proto se školím u odborníků fyzioterapeutů,kteří jsou kapacity ve svém oboru. 


Pokud chcete vědět více o tai chi trenérovi Marcelovi

Máte další otázky na Marcela? Rádi byste s ním cvičili? Pište mu na email: marcel@tenze.cz


Marceli,díky za rozhovor. Autor Lenka 

Buďme spolu v kontaktu

Nechte si pravidelně zasílat zajímavé články o zdraví a cvičení.